Af Jakob Munksgaard
Lørdag havde Towers besøg af Aab 89érs, og det blev en kamp som Towers styrede fra start til slut, og hvor hele bænken kom i spil. Kampen endte med en overbevisende sejr på 50-9 selvom 89’ers til tider bed godt fra sig og leverede en god kamp.


Det var til at se at Towers havde blikket på næste lørdags storkamp mod Swarco Raiders da Towers back ups hurtigt kom i spil og fik masser af spilletid. Der var blandt andet begrænset med spilletid til Towers’ to importspillere Dayton Winn og Randy Scroeder, og det betød at running back Phillip Andreasen fik mange carries og landsholds quarterback Kasper Skyum stod bag center det meste af kampen. Begge klarede det fremragende og generelt var der værdifuld spilletid til hele truppen og holdet fik vist at der er masser af kvalitet hos alle reserverne.


Med sejren er Towers nu 6-0 i Nationalligaen og 9-0 for sæsonen. Towers har ikke tabt en kamp siden april 2017.

Blikket er nu rettet mod næste lørdags storkamp på Gentofte Stadion når Super Final spilles mellem Copenhagen Towers og det østrigske storhold Swarco Raiders. Der er kick off kl. 19:30 og portene åbnes kl. 18:00.

