Towers taber første kamp i denne sæson

Af Jens Rørbye

Towers mødte overmagten i form af østrigske Swarco Raiders Tirol, som vandt 45-20 i Super Final 1 på en velbesøgt Gentofte Sportspark.

I kampen viste Raiders styrke i alle kampens facetter. De spillede overbevisende på angrebet, hvor kombinationen af quarterback Sean Shelton, som havde overblik til at benytte sig af alle sine receivere og running back Sandro Platzgummer viste sig at være svær for Towers’ forsvar at stoppe.

Fotograf: Mikkel Bo Rasmussen, 1st. Down Photo
Fotograf: Mikkel Bo Rasmussen, 1st. Down Photo

Ikke desto mindre spillede Towers’ forsvar en god kamp og formåede at skaffe bolden tilbage til Towers’ angreb via  både en interception og en Raiders fumble.

Towers angreb kæmpede hårdt med midten af Raiders forsvar, som gjorde det svært for Dayton Winn, Anton Witmeur og Junior Konate at finde plads til at løbe med bolden.

Fotograf: Mikkel Bo Rasmussen, 1st. Down Photo
Fotograf: Mikkel Bo Rasmussen, 1st. Down Photo
Fotograf: Mikkel Bo Rasmussen, 1st. Down Photo

Til gengæld havde quarterback Randy Schroeder – og Kasper Skyum, som blev skiftet ind i 3. quarter – succes med at kaste mod sidelinierne, hvor specielt Philip Thue Nielsen og Aske Troen var solide. Når det lykkedes Towers at flytte bolden med en vis regelmæssighed, så var det i luften at det skete.

Fotograf: Mikkel Bo Rasmussen, 1st. Down Photo
Fotograf: Mikkel Bo Rasmussen, 1st. Down Photo

Towers benyttede lejligheden til at hædre fullback Jannik Lindén, som trak sig tilbage som aktiv spiller i oktober 2017 efter en karriere, som strakte sig over 26 år, heraf syv hos Copenhagen Towers. Stadionspeakeren introducerede Lindén og opremsede en lang liste over Lindéns bedrifter; Han har deltaget i 11 Mermaid Bowls og vundet syv af dem. I hele sin karriere har Jannik blot misset ni kampe. Og han har været udtaget til det danske landshold fem gange. Efter introduktionen have klubben valgt at lade Jannik bære Dannebrog og føre holdet på banen forud for nationalsangen.

Fotograf: Michael Quist
Fotograf: Mikkel Bo Rasmussen, 1st. Down Photo

Inden kampen og i pausen var Towers vært for et arrangement for specielt indbudte gæster, der nød godt af tapas, leveret af klubbens sponsor Ronaldos, og østrigsk hvidvin. Blandt gæsterne var republikken Østrigs ambassadør til kongeriget Danmark, Dr. Maria Rotheiser-Scotti. Ambassadøren forestod lodtrækningen forud for kampen sammen med kampens hoveddommer, Frank Rasmussen, der i weekenden dømte sin kamp nr. 800.

Towers skylder en stor tak til aftenens kampsponsor; KNR Tømrerentreprise for vigtig støtte til afviklingen af kampen. Og som altid en tak til klubbens sponsorer AIRTOX og Ronaldos.

 

Fotograf: Michael Quist
Fotograf: Mikkel Bo Rasmussen, 1st. Down Photo
Fotograf: Mikkel Bo Rasmussen, 1st. Down Photo

Efter kampen udpegede DAFF’s sportschef og landstræner, Lars Carlsen og IFAF repræsentant, Thomas Ahlberg kampens spiller fra begge hold. Fra Towers faldt valget på tight end Philip Thue Nielsen, mens running back Sandro Platzgummer blev udnævnt som Raiders’ bedste spiller.

Fotograf: Mikkel Bo Rasmussen, 1st. Down Photo
Fotograf: Mikkel Bo Rasmussen, 1st. Down Photo
Fotograf: Mikkel Bo Rasmussen, 1st. Down Photo
Fotograf: Mikkel Bo Rasmussen, 1st. Down Photo
Fotograf: Mikkel Bo Rasmussen, 1st. Down Photo

 

Trods, at kampen endte med et nederlag til at meget godt østrigsk hold, så kan Towers tage meget med fra kampen og det forløb, som har ført klubben til denne kamp. For et år siden var Towers næsten urørlige i den danske Nationalliga, men var alligevel ikke at finde på den europæiske Top-25. Forud for aftenens kamp havde klubben taget en elevatortur til 7. pladsen i Europa.

Fotograf: Mikkel Bo Rasmussen, 1st. Down Photo
Fotograf: Mikkel Bo Rasmussen, 1st. Down Photo
Fotograf: Mikkel Bo Rasmussen, 1st. Down Photo

 

Ligeledes tegner det lovende for fremtiden, at klubben i Super Final kunne sætte publikumsrekord på den nye Gentofte Sportspark med hele 1.401 tilskuere. Den forholdsvis nyoprettede Towers Fanclub er på blot en enkelt sæson vokset til over 300 fans.

Fotograf: Mikkel Bo Rasmussen, 1st. Down Photo
Fotograf: Mikkel Bo Rasmussen, 1st. Down Photo

 

Det giver klubben et godt fundament at arbejde videre på i resten af denne sæson, hvor klubben nu har fuldt fokus på at genvinde det danske mesterskab, såvel som i 2019. Men nu venter i første omgang en sommerpause. Towers skal i kamp på hjemmebane igen, når klubben møder Søllerød Gold Diggers på Gentofte Sportspark fredag d. 24. august kl. 19:00 til den traditionsrige, årlige Friday Night Football-kamp.

Fotograf: Mikkel Bo Rasmussen, 1st. Down Photo

 

Airtox - Sponsor for Copenhagen Towers
Towers' fotografer Towers' fotografer Towers' fotografer Towers' fotografer Towers' fotografer Towers' fotografer Towers' fotografer Towers' fotografer Towers' fotografer